in , ,

Balıklarda Gaz Kabarcığı Hastalığı Nedir?

Balıklarda Gaz Kabarcığı Hastalığı: Tanım, Belirtiler ve Türler, Nedenler ve Önlem

Tanım

Gaz ya da hava kabarcığı hastalığı, bir balığın kan dolaşımındaki gazların gelişimini kasteder. Bu durum, akvaryum veya havuz suyunun gazlarla aşırı doyması sonucunda meydana gelebilir.

Belirtiler ve Türler

Gaz kabarcığı hastalığı, hayvanın gözlerinde, yüzgeçlerinde ve solungaçlarında küçük gaz kabarcıkları oluşturarak balığın dokusuna zarar verir. Bu doku hasarı eğer geniş bir alana yayıldıysa balığın ölümüne bile yol açabilir.

Nedenler

Balıklar, soğukkanlı canlılardır, yani vücut sıcaklıkları bulundukları ortamın sıcaklığına bağlıdır. Suyun basıncında veya sıcaklığında ani bir yükseliş olduğu zaman, kan dolaşımlarındaki ve içinde bulundukları suda aşırı doymuş gazlar oluşabilir.

Akvaryumdaki soğuk su aniden ısıtıldığında, bu durum suyun içindeki gazları salabilir ve akvaryum balıklarında gaz kabarcığı hastalığına neden olabilir. Benzer şekilde, havuz veya tank suyu, suya batırılmış bir hortum yardımıyla kuyu suyu ile doldurulduğunda oluşan gazlarla aşırı doygun hale gelebilir.

Önlem

Gaz kabarcığı hastalığı su akvaryuma eklendiğinde yavaşça ısıtılarak önlenebilir. Ayrıca, bir havuzu doldururken hortumu suya daldırmayın. Bunun yerine yukarıdan su püskürtürseniz tüm gazların zararsız bir şekilde havaya karışmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.petmd.com/fish/conditions/cardiovascular/c_fi_gas_bubble_disease

Görsel Kaynak: https://www.fishbase.se/images/DisPic/GasBubD0.jpg

Editör: Selin Su GÜNDÜZ

Ne düşünüyorsunuz?

2 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir