Tanımlar

İş bu sözleşme dahilinde metin içerisinde geçen şahıs, kurum, kuruluş ve somut/soyut kavramlar aşağıda listelendiği gibidir.

Site: molekulce.com

Kullanıcı: Site içerisine girdiği andan itibaren okuyucu, içerik oluşturucu ve her türlü hizmet alan kişi, kurum/kuruluşlar veya siteye kaydolmuş üyeler

Sözleşme: Kulanım Koşulları Sözleşmesi

İçerik: Site içerisinde yöneticiler tarafından yetkilendirilen kişilerce oluşturulan her türlü görsel, video ve metin bazlı içerikleridir

Dijital medya adresleri: Molekülce’nin sosyal ve dijital platformlardaki resmi hesapları

Site yönetimi: Molekülce kurucuları ve site içerisinde yetkilendirilen kullanıcılar

Kullanıcı varlığı: Site içerisinde faal yada pasif bulunan kullanıcıların her türlü site etkileşim ve katkıları

Molekülce Yazarları: Yazarlık başvurusu onaylanmış sitede içerik paylaşabilen gerçek kişiler

Giriş

İş bu kullanım koşulları sözleşmesi Ağustos 2018’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans öğrencileri tarafından kurulan molekulce.com alan adına sahip Molekülce ile her türlü fayda sağlayan kullanıcılar ve okurlar arasında elektronik ortamda siteye girdiği andan itibaren geçerlidir.

Bu sözleşme site içerisinde oluşturulan her türlü içerik ve kullanıcının yasal haklarını korumak amacı ile düzenlenmiştir.

Taraflar

Molekülce içerdiği yüzlerce bilimsel içerik ile Türkiye’nin önde gelen bilimsel girişimlerden biri olup sloganı Bilimsel Kaynak Platformu’dur. Aynı zamanda 83S5G20181009113823Z numaralı zaman damgası ile tescillenmiştir. Molekülce Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ve ÇOMÜ rektörlüğü tarafından tanınmaktadır.

Bu sözleşme dahilinde dijital medya adresleri;

Şeklinde olup bu hesaplar yöneticiler ve yöneticiler tarafından yetkilendirilen kullanıcılar tarafından denetlenip düzenlenir. Bu sözleşme yukarıda bahsi geçen hesaplar ve site ile etkileşime giren her türlü kullanıcı, özel veya tüzel kişilik ile Molekülce arasında geçerlidir. Taraflar bu hüküm ve sözleşme kurallarına riayet etmek ile hükümlü olup siteye girdiği andan itibaren bu sözleşme geçerlidir.

 Site Kullanım Uygunluğu

Molekülce sitesi her türlü yaş aralığına hitap etmekte olup herhangi bir yaş sınırlaması mevcut değildir. Kullanıcılar üye olabilir ya da üyelikten çıkabilirler. Üyeliğin geçerli olmadığı yerlerde site yetkilileri tarafından üyelik geçersiz kılınabilir ya da askıya alınabilir.

Hüküm ve Yaptırımlar

İş bu sözleşme müşterek her türlü içerik ile kullanıcı etkileşiminde geçerli olup site içerisinde üyeler ve kullanıcıları kapsamaktadır. Bu sözleşme dahilinde site içerisinde sözleşmeye aykırı harekette veya her türlü olumsuz örnek oluşturabilecek davranış, ahlaki olmayan maddi-manevi davranış sonucu üyelik sonlandırılabilir gerekli durumlarda hukuki işlem başlatılabilir.

Site Kullanım Sorumluluk ve Hakları

 1. Site içerisinde; toplum güvenliğini tehdit edecek, siyasi, dini propaganda malzemeleri olabilecek, sistem işleyişini aksatacak yönde etkileyecek içerikler barındırılamaz ve yayınlanamaz. Bunu yanında site güvenlik tehdidi oluşturabilecek her türlü yazılım, siber tehdit (hack) gibi faaliyetler yürütülemez bu çalışmalar için hukuki işlem derhal başlatılır.
 2. Kullanıcılar, site yönetiminin kendisine veridiği ayrıcalık ve unvanları kimseye devredemez. Site içerisindeki kişisel bilgilerinin başkası ile paylaşılması durumunda meydana gelebilecek hukuki ve sistemsel sorunlardan site yönetimi sorumlu değildir. Kullanıcılar bu durumda Molekülce’den herhangi bir tazminat talep edemez veya suçlama yapamaz. Bu gibi durumlarda kullanıcı hakkında site içerisindeki faaliyetlerinin akıbeti Molekülce yönetimi tarafından verilir. Kullanıcının site içerisindeki IP adresinin, hesap bilgilerinin çalınması durumunda site yönetimine bildirilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar başka üye veya kullanıcının hesap, kişisel veya şifre bilgileri talebinde bulunamaz ve izinsiz kullanamaz.
 3. Site içerisindeki kullanıcıların kendi arasında yaptıkları görüşmeler veya site aracılığı ile yazılan yazılarda kullanıcının kendi fikir ve görüşleri kendisini ilgilendirir. Bunun yanında toplumun huzur, ahlak ve güvenliğini tehdit edecek her türlü davranış; herhangi bir siyasi veya dini bildiri, zorlama, saldırgan ve propaganda faaliyetleri, haksız rekabet oluşturabilecek davranış, marka zedeleyecek etkinlik ve telkinler sonucunda T.C Anayasası, Türk Ceza Hukuku’na göre hukuki süreç başlatılır ve bu durumdan Molekülce sorumlu değildir.
 4. Kullanıcılar diğer kullanıcı faaliyetlerini veya site işleyişini önleyecek tarzda saldırgan ya da kötü niyetli davranışlarda bulunamaz. Ayrıca veri tabanına müdahalede bulunabilecek faaliyetler doğrultusunda doğabilecek hukuki sorunlardan Molekülce sorumlu değildir. Kullanıcılar verileri yanıltıcı harekette bulunamaz. Başkalarının özel, kişisel bilgilerine izinsiz erişim girişimlerinde bulunamaz, aksi durumda kullanıcı uzaklaştırılır ve bu durumdan doğabilecek hukuki ve cezai sorumluklar kendisine aittir.
 5. Site içerisindeki görüşmelerinin yedeğinin alınması kullanıcıya ait olup, Molekülce tarafından önerilmektedir. Yedeklerin alınması ya da alınmaması durumundan meydana gelebilecek silinme veya kaybolmadan Molekülce sorumlu değildir.
 6. Kullanıcılar site içerisindeki varlıklarını silebilir ya da silinmesi talebinde bulunabilir. Site varlığını silen kullanıcılar daha sonra tekrar üye olabilir ancak bu durumda ilkinden bağımsız bir profil açabilir. Bunun yanı sıra varlığını iptal eden kullanıcıların daha önce site içerisindeki faaliyetleri eski kullanıcı adlarına göre yayında kalır ancak eski bilgileri ile herhangi bir giriş söz konusu olamaz. Kullanıcılar yazarlık politikasında belirtilen kurallar dahilinde varlıklarını dondurabilir, askıya alabilir ya da kısa süreliğine sarı alanda kalabilir.
 7. Molekülce içerisinde rahat bir kullanıcı deneyimi sağlamak amacı ile içeriklerde, ürün/hizmet tanıtım sayfalarında dış link verilmektedir. Verilen linklerdeki site, ürün, hizmetlerden; site sahiplerinin gerçek ve tüzel kişiliklerinden Molekülce sorumlu değildir.
 8. Site içerisinde kullanıcılar profillerini güncelleyebilir ve düzenleyebilirler. Aynı zamanda site yönetimi tarafından yetkili kişilerce de aynı şekilde güncelleme ve düzenlemeler yapılabilir, kullanıcı bunu takip etmek ile yükümlüdür.
 9. Yetkili kullanıcı ve yazarlar Molekülce tarafından belirtilen standartlara uygun çeviri ve özgün içerik metni oluşturabilirler. Oluşturulan içerikler editör ve denetleyiciler tarafından incelenir. Yazılar içerik özgünlük ve çeviri testlerine tabi tutulup yazarlık politikasında belirtilen standartların uygunluğuna göre yayın onayı verilir. Molekülce gerekçe göstermeksizin onaya sunulan içerikleri reddetme ya da silme hakkına sahiptir.
 10. İçerikler yazar adı gösterilir şekilde halka açık biçimde Molekülce standartlarına uygun bir biçimde yayımlanır. Kullanıcılar siteye içerik girip yayın onayı aldıktan itibaren içerik tüm telif ve kullanım hakları Molekülce’ye geçer ve kullanıcı bunu üzerine hiçbir hak iddia edemez. Bu içerikler site sosyal medya hesaplarında ve diğer gerekli yerlerde kullanılabilir.

 Kullanıcı Bilgileri

 1. Site içerisindeki kullanıcıların kişisel bilgileri hiçbir kurum, kuruluş veya kişiler tarafından izinsiz ya da yasadışı bir şekilde kullanılmaz, olası durumlarda yasal yollara ayrıca başvurulur.
 2. Molekülce iş bu sözleşme dahilinde kullanıcıların kişisel bilgilerini gizlilik politikası ilkelerince saklar ve kullanır. Site içerisinde kullanmak üzere kullanıcıların Molekülce ile paylaştıkları bilgiler yetkili makamlarca talep edilmesi durumunda paylaşılabileceği kullanıcılar tarafından kabul edilmektedir. Bu bilgiler site veri tabanı içerisinde tutulmaktadır. Söz konusu bilgiler site içerisinde istatistiki verilerde kullanılabilir. Bunu yapmaktaki temel gayemiz sizlere daha kullanışlı bir okuyucu deneyimi sağlamak ve sitemizi daha ileri seviyelere taşımaktır.

 Site Yayınlanan İçerikler ve Mülkiyet Hakları

 1. Molekülce içerisinde barındırdığı her türlü içeriklerin mülki sahibi olup nihai koruyucusudur. Bu içerikler genel kullanıma açık yerlerde izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, kopyalanamaz, çoğaltılıp dağıtılamaz. Aksi durumda Molekülce gerekli yasal yollara başvuru hakkına sahiptir.
 2. Kullanıcı siteden ve hizmetlerinden yararlanırken Türk Ceza Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Marka ve Patent Haklarının Korunması ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnameler ve yasal düzenlemeler, Borçlar Yasası, diğer ilgili mevzuat hükümleri ile Molekülce’nin sunduğu şartları kabul etmek ile yükümlü olup aksi durumda meydana gelebilecek hukuki, cezai ve mali bakımdan sorumludur.
 3. Molekülce her türlü içeriği (görsel, video kaydı, ses veya metin dosyası vb.) silme, düzenleme ve yayımlama hakkına sahiptir. Kullanıcı siteye içerik eklediği andan itibaren içerik hakları Molekülce tarafından kullanılır ve korunur. Kullanıcı bu içerikler üzerinden hak talep edemez. Ayrıca iş bu sözleşme sitede faaliyette bulunduğu sürece geçerliliğini korur.
 4. Kullanıcı üyeliği gerçek kişilerden oluşmaktadır ve beyan ettiğiniz kimlik bilgilerinin size ait olması gerekmektedir. Şayet gerçek olmayan bilgiler ile kayıt yaptırdığınızda ve bu anlaşıldığında kullanıcı profiliniz sona erdirilir. Kullanıcı bilgilerinde değişiklik olması durumunda kullanıcı veya site yetkilileri tarafından profil güncellenir.
 5. Kullanıcıların yayınladıkları içeriklerde kullandıkları ve ifşa ettikleri her türlü görsel ve işitsel dosyaların sorumluluğu altındadır.
 6. Site kullanımı ve halka açık yayınlanan içerikler T.C dahilinde olan yasa ve hükümlere tabi olup bu suretle kullanılması gerekmektedir. Dolayısı ile iş bu sözleşme sadece bu maddelerden oluşmayıp kullanıcılar ve yayınladıkları içeriklerin kullanım ve paylaşımı T.C kanunlarına göre olmak zorundadır.
 7. Molekülce sahip olduğu sistemin sürdürülebilir olması bakımından site içerisinde doğrudan, dolaylı veya örtülü reklam modeli ile ürün/hizmet tanıtım hizmeti verebilir. Kullanıcılar bunun üzerinde herhangi bir hak iddia edemezler. Oluşturulan gelir modeli site sürdürülebilirliği için kullanılır.
 8. Sitede hiç kimse ürün/hizmet tanıtımı yapmak için herhangi bir yaptırımda veya zorunlulukta bulunamaz. Talep eden özel ve tüzel kişilikler yetkililere reklam tekliflerinde bulunur, nihai karar site yöneticileri tarafından verilir.

Sosyal Medya Paylaşım İlkeleri

 1. İş bu sözleşme koşulları yukarıda bahsi geçen Molekülce dijital medya hesapları ile etkileşime girdiği andan geçerli olur.
 2. Bu sözleşme kapsamında sosyal ve dijital medya hesapları üzerinden başka kurum, kuruluş, oluşum, sivil toplum kuruluşu, öğrenci topluluk ve kulüplerinin ücretli ya da ücretsiz etkinliklerinin tanıtım ve duyurularının tanıtılması yöneticilerin insiyatifindedir. Bu bağlamda Molkülce Community kullanım şartlarına muhattaplar ayrıca uymak ile yükümlüdür.

 Kullanıcı Profillerinin Kaldırılması

 1. Kullanıcılar istedikleri zaman Molekülce içerisindeki varlıklarını silebilirler.
 2. Molekülce, kullanıcının siteye girdiği bilgilerin gerçek kişiye (veya kendisine) ait olmadığını tespit ettiği durumda, siteye girilen bilgilerin Türk hukukuna ya da toplum ahlak, düzen, güvenlik ve işleyişinin bozulmasına sebebiyet verecek ifadelerin kullanması durumunda, ticari amaç güden etkinliklerin tespiti durumunda, site güvenliğini ya da diğer kullanıcılarının bilgilerinin güvenliğini tehlikeye atabilecek eylemlerin yapılması (veya teşebbüsü) durumunda ve her türlü olumsuz hal, hareket ve tutumun sergilendiği durumda kullanıcının profilini kaldırma hakkına sahiptir.

 Telif, Mülkiyet ve Fikir Hakları

 1. Site içerisinde bulunan içerik ve faaliyetler kaynak olarak site URL’si ve ‘Molekülce’ şeklinde gösterilmeden kullanılamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.
 2. Site içerisindeki yetkililer dışında içerikleri üzerinde herhangi bir kimse tarafından düzenleme yapılamaz.

 Sosyal Medya Paylaşımları

 1. Site içerisinde mevcut olan tüm içerik, faaliyet, etkinlik veya varlık 3. Kısımda bahsedilen sosyal medya mecralarında paylaşılabilir. Bu paylaşımlar yetkili kişilerce yapılıp denetimi yöneticiler tarafından sağlanır.
 2. İş bu sözleşme şartları aynı şekilde sosyal medya kanalları aracılığıyla Molekülce ile etkileşime girdiği andan itibaren geçerli olup aynı şekilde kullanıcılar içerikleri @molekulce etiketi ile kaynak göstermeden kullanamaz, paylaşamaz.
 3. Doğrudan site veya sosyal medya platformu içerisindeki sosyal medya buton veya bağlantıları kullanarak paylaşılan içeriklerde @molekulce etiketi yapma gereksinimi yoktur.

Üyeler Arası Etkileşim

 1. Kullanıcılar kendi aralarında grup oluşturabilir ve mesajlaşabilir. Ancak olumsuz durumlarda Madde 9 ve yukarıda bahsi geçen tehdit durumlarında yasal yollara başvurulur.

Yazar Hak ve Sorumlulukları

 1. Molekülce yazarları site içerisinde yazarlık başvurusu yaptıktan sonra yöneticiler ve yöneticiler tarafından yetkilendirilen kişilerin onayından geçtikten sonra site içerisinde aktif konuma gelirler.
 2. Yazarlar site içerisinde her türlü görsel ve işitsel eğitici ve/veya bilgilendirici ortam dosyaları (video, görsel, ses vb.) ve/veya metin içeriklerini yayınlama hakkına sahiptirler. Ancak bu yayınlama öncelikle site içerisinde belirlenen editörlerin onayından ve Molekülce standartlarına uygunluğundan sonra yayımlanır.
 3. Yazarlar site içerisinde herhangi politik veya dini düşünceye mensup propaganda içerikli, ulusal ve toplumsal güvenliği tehdit edici paylaşımlarda bulunamazlar. Yanı sıra madde 8’de belirtilen yayın kuralları da aynı zamanda geçerlidir.
 4. Yazarların kişisel hayatı, siyasi ve politik hayatı Molekülce’yi hiçbir şekilde bağlamaz, kişisel faaliyetlerinin sorumluluğu yazara aittir.
 5. Yazarlar, yazarlık politikasında belirtilen kural, düzen ve standartlara riayet etmek ile yükümlüdür.
 6. Yazarların site içerisindeki varlıkları ve fikri mülkiyet hakları Molekülce’nin koruması altındadır ve kişinin izni olmadan 3. Kişiler ile paylaşılamaz. Ancak gerektiği durumlarda devlet yetkili makamları ile paylaşılabilir
 7. Yazarlar site içerisinde etkileşime girdikleri andan itibaren oluşturdukları her türlü içeriğin haklarını Molekülce’ye devretmiş sayılır. Bu içerikler site görevlileri tarafından düzenlenebilir, silinebilir ya da halka açık bir şekilde arz edilebilir.
 8. Yazarlar site yazarlığından vazgeçebilir ya da ayrılabilir. Bu süre zarfı içerisinde oluşturdukları yayınların akıbeti site yetkilileri tarafından belirlenir. Yazarların profili abone olarak değiştirilir kişi dilediği zaman bu varlığını silebilir.
 9. Yazarların site yönetimi ile olan iletişiminde sürekli aksaklıklarının olması, olumsuz örnek teşkil eden davranışlarının olması, başka yazarlar ile arasındaki olumsuz davranışları, aktifliğinin düzensiz aralıklar ile olması durumlarında site yönetimi kullanıcıyı yazarlıktan çıkartabilir.

 Gizlilik

 1. Site içerisindeki kullanıcı bilgilerinin gizliliği gizlilik politikası sayfasında belirtilmiştir.

 Feragatname

 1. Site içerisinde varlığı olan her türlü yönetici, kullanıcı, yetkili veya içerik oluşturucunun kişisel hayatı, fikir ve düşünceleri Molekülce’yi bağlamaz.

 Delil

 1. İş bu sözleşme dahilinde tarafların uyuşmazlığı ya da inkar edilesi durumunda bilgisayar kayıtları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca delil olarak kabul edilecek olup, kullanıcı bu kayıtlara itiraz etmeyeceğini kabul eder.

 İletişim

 1. Site ile kullanıcılar arasındaki iletişim site üzerinden mesajlaşma veya kullanıcının kayıt olurken kullandığı mail adresi üzerinden olmak üzere iki farklı yolla sağlanır.

 Sözleşmede Yapılabilecek Değişiklikler

 1. İş bu sözleşmeye Molekülce tarafından güncelleme yapılabilir, madde eklenebilir ya da var olan maddeler çıkarılabilir. Bu madde sözleşme yürürlüğe girdiği andan itibaren geçerlidir.

 Sözleşmenin Yürürlüğe Girmesi

 1. Kullanıcı siteye girdiği andan itibaren iş bu sözleşme dahilindeki tüm maddeleri anladığını ve hiçbir baskı altında kalmadan kabul ettiğini, bahsi geçen kurallara uyacağını aksi halde meydana gelebilecek yasal sorumlulukları aynı şekilde kabul ettiğini beyan eder.

 

Molekülce Favicon

Molekülce 2021