in ,

EntellektüelEntellektüel HavalıHavalı ŞaşkınŞaşkın AğlamaklıAğlamaklı Sevgi DoluSevgi Dolu ÇılgıncaÇılgınca ÇalışkanÇalışkan

Truncatella subcylindrica Nedir?

Truncatella subcylindrica: Tanımi Sınıflandırma, Görsel, Taksonomik ve Ayırt Edici Özellikler, Ekolojisi ve Dağılımı

Tanım

Truncatella subcylindrica, deniz kenarında yaşayan küçük bir kara salyangozu türüdür. Truncatellidae familyasına aittir ve Mollusca şubesinden bir gastropodadır.

Truncatella subcylindrica Sınıflandırma

 • Şube: Mollusca
 • Sınıf: Gastropoda
 • Aile: Truncatellidae
 • Cins: Truncatella Risso (1826)
 • Tür: Truncatella subcylindrica (1767)

Truncatella subcylindrica Görseli

Görsel 1: Truncatella subcylindrica mikroskop görüntüsü.
Görsel 1: Truncatella subcylindrica mikroskop görüntüsü.

Truncatella subcylindrica Taksonomik Özellikleri

Silindirik olan kabuk, 3-4 az konveks spiral sarımdan oluşur. Bunlardan son sarım, hemen hemen, kabuk yüksekliğinin yarısını oluşturur. Apeks küttür. Kabuk yüzeyi, genellikle düz olmakla beraber, bazen çok ince çizgiler içerir. Kabuk açıklığı ovalimsi ve kolumellar kenarı, son sarım yüzeyine doğru hafifçe genişlemiştir. Yüzeyi, parlak veya mat olabilir, kabuk beyazımsı veya açık kahverengiye kadar değişen renk tonlarında olabilir. Maksimum kabuk yüksekliği 5 mm’ye yakındır.

Truncatella subcylindrica‘ı Benzer Türlerden Ayıran Özellikler

Tür tayinlerinde, karışıklığa neden olabilecek çok yakın benzerleri bulunmamaktadır.

Truncatella subcylindrica Ekolojisi

Daha çok üstinfralittoral zonda dağılım gösteren yaygın türlerdendir. Ülkemiz kıyılarında 20 m derinliğe kadar olan bölgelerde rastlanmış olan bu tür, genellikle alg fasieslerinde ve Posinodia oceanica çayırlarında bulunmuştur.

Truncatella subcylindrica Dağılımı

 • Akdeniz
 • Ege Denizi
 • Marmara Denizi
 • Karadeniz
 • Çanakkale Boğazı
 • İstanbul Boğazı

Kaynaklar:

 1. Gofas, S.; Le Renard, J.; Bouchet, P. (2001). Mollusca. in: Costello, M.J. et al. (eds), European Register of Marine Species: a check-list of the marine species in Europe and a bibliography of guides to their identification. Patrimoines Naturels. 50: 180-213.
 2. Poli, J. X. (1795). Testacea utriusque siciliae eorumque historia et anatome tabulis aeneis illustrata. Parma, Regio Typographeio. Vol. 2, pp. i-xlix, [1-2], 75-264, pls 19-39.available online at https://www.biodiversitylibrary.org/page/44019644
 3.  Locard, A. (1891). Les coquilles marines des côtes de France. Annales de la Société Linnéenne de Lyon. 37: 1-385 [Published 31 October 1891; also published by Baillière as a book in 1892].available online at https://www.biodiversitylibrary.org/page/54577547
  page(s): 285
 4. Zamouri-Langar, N.; Chouba, L.; Ajjabi Chebil, L.; Mrabet, R.; El Abed, A. (2011). Les coquillages bivalves des côtes tunisiennes. Institut National des Sciences et Technologies de la Mer: Salammbô. ISBN 978-9938-9512-0-2. 128 pp.
 5. Huber, M. (2010). Compendium of bivalves. A full-color guide to 3,300 of the world’s marine bivalves. A status on Bivalvia after 250 years of research. Hackenheim: ConchBooks. 901 pp., 1 CD-ROM.

Görsel Kaynak: http://www.nmr-pics.nl/Truncatellidae/album/slides/Truncatella%20subcylindrica.html

Editör: Berfin Sucu

Ne düşünüyorsunuz?

5 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.