in

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa: Tanım, Sıklık, Nedenler ve Kalıtım Modeli

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa
Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa

Tanım

Pilorik atreziye eşlik eden epidermolisis büllosa (EB-PA), cildi ve sindirim sistemini etkileyen bir genetik hastalık durumudur. Bu durum, cildin kırılgan olmasına ve kolayca kabarmasını sağlayan bir grup genetik durum olan epidermolysis bullosa’nın çeşitli formlarından biridir. Etkilenen yenidoğanlar da genellikle yaygın kabarcıklanma ve eksik cilt bölgeleri ile doğarlar. Kabarcıklar, çizilme gibi küçük yaralanmalara veya sürtünmeyle oluşan sıyrılmaya tepkisel yanıt olarak görünmeye devam eder. Çoğu zaman, kabarcıklar tüm vücutta meydana gelirken ve ağız ve sindirim sisteminin nemli yüzeyi gibi mukoza zarlarını çoğunlukla etkiler.

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa’lı insanlar da midenin alt kısmının (pilori) tıkanma (tıkanıklığı) olan pilorik atrezi ile doğarlar. Pilori atrezisi belirtileri kusma, şişmiş (şişmiş) bir karın ve dışkı yokluğunu içerir. Pilorik atrezi hayatı tehdit ediyor ve doğumdan kısa bir süre sonra ameliyatla onarılması gerekiyor.

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa’nın diğer komplikasyonları arasında cildin parmak ve ayak parmakları arasında füzyonu, tırnak ve ayak tırnaklarındaki anormallikler, hareketi kısıtlayan eklem deformiteleri (kontrnaktürler) ve saç dökülmesi (alopesi) sayılabilir. Etkilenen bazı bireyler de idrar yolu malformasyonları böbrekler ve mesane de dahil olmak üzere doğar.

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa’nın belirti ve bulguları çok şiddetli olduğundan, bu durumdaki birçok bebek yaşamın ilk yılından sonra hayatta kalamaz. Hayatta kalanlarda, durum zamanla iyileşebilir; etkilenen bazı bireyler, yaşamın ilerleyen zamanlarında çok az kabarcıklanma olur veya hiç kabarcıklanma olmaz. Bununla birlikte, bebeklik döneminden sonra yaşayan birçok etkilenen birey, kabarcıklanma ve granülasyon dokusu adı verilen kırmızı, engebeli yamaların oluşumu da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaşar. Granülasyon dokusu en sık ağız, burun, parmak ve ayak parmaklarının etrafındaki ciltte oluşur. Ayrıca hava yolunda birikerek nefes almada güçlüklere yol açabilir.

Sıklık

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa nadir görülen bir durum gibi görünse de sıklığı bilinmemektedir. Dünya genelinde en az 100 kişinin etkilendiği bildirilmiştir.

Nedenler

Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa, ITGA6ITGB4 ve PLEC genlerindeki mutasyonlardan kaynaklanabilir. Bu genler, cilt ve sindirim sisteminde kritik rollere sahip proteinleri üretmek için gerekli genetik yazılımı içerir.

ITGB4 gen mutasyonları EB-PA’nın en yaygın nedenidir; bu mutasyonlar tüm vakaların yaklaşık %80’inden sorumludur. ITGA6 gen mutasyonları vakaların yaklaşık %5’ine neden olur. ITGA6 ve ITGB4 genlerinden üretilen proteinler birleşerek α6β4 integrin olarak bilinen bir protein oluşturur. Bu protein, cildin üst tabakasının (epidermisin) alttaki katmanlara bağlanmasına yardımcı olarak cildin güçlendirilmesinde ve stabilizesinde önemli bir rol oynar.

ITGA6 geni veya ITGB4 geninde meydana gelen mutasyonlar, α6β4 integrin’in kusurlu veya işlevsiz bir versiyonunun üretilmesine yol açar veya hücrelerin bu proteinden herhangi birini yapmasını önler. Fonksiyonel α6β4 integrin eksikliği epidermisin hücrelerinin kırılgan ve kolayca zarar görmesine neden olur. Sürtünme veya diğer küçük travmalar cilt katmanlarının ayrılmasına neden olarak kabarcıkların oluşmasına neden olabilir.

Tüm Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa vakalarının yaklaşık %15’i PLEC geninde oluşan mutasyonlardan kaynaklamaktadır. Bu gen plectin adı verilen bir proteini üretilmesini sağlar. α6β4 integrin gibi plectin de epidermisin alttaki cilt katmanlarına bağlanmasına yardımcı olur. Bazı PLEC gen mutasyonları hücrenin herhangi bir fonksiyonel plektin üretimini engellerken, diğer mutasyonlar proteinin anormal bir formuna neden olur. Plectin değiştirildiğinde veya eksik olduğunda, cilt sürtünmeye ve küçük travmalara ve kabarcıklara karşı daha az dirençlidir, kolayca deforme olur.

Araştırmacılar, ITGA6ITGB4 ve PLEC genlerindeki mutasyonların Pilorik Atreziye Eşlik Eden Epidermolisis Büllosa’lı kişilerde pilorik atreziye nasıl yol açtığını belirlemek için çalışıyorlar. Çalışmalar, bu genlerin sindirim sisteminin normal gelişimi için önemli olduğunu göstermektedir.

Kalıtım Modeli

Bu durum kalıtsal bir  otozomal çekinik kalıtım modeli ile kalıtılır, yani her hücredeki genin her iki kopyasında da mutasyonlar vardır. Otozomal çekinik olan bir bireyin ebeveynlerinin her biri mutasyona uğramış genin bir kopyasını taşır, ancak tipik olarak durumun belirti ve semptomlarını göstermezler.

Bu Hastalığın Diğer İsimleri

  • Carmi sendromu
  • EB-PA
  • Pylorik atrezi ile kavşak epidermolysis bullosa
  • PA-JEB

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/condition/epidermolysis-bullosa-with-pyloric-atresia/ 

Görsel Kaynak: https://i2.cnnturk.com/i/cnnturk/75/1280×720/5975cf0dae78491ac00fa6f4.jpg

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

2 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir