in , ,

Hamsterlarda Bakteriyel Kan Zehirlenmesi Nedir?

Hamsterlarda Bakteriyel Kan Zehirlenmesi Nedir?: Tanım, Belirtileri, Nedenleri, Tanı, Tedavi, Yaşam ve Yönetim, Önlem

Tanım

Tularemi, Francisella tularensis bakterisinin sebep olduğu hamsterlarda nadir görülen bir hastalıktır. Bu hastalık hızla yayılır ve kan zehirlenmesi gibi ciddi yan etkilere yol açabilir. Hatta, bir hamster bakteriyi enfekte bir kene veya akardan kaptığında genellikle 48 saat içinde ölür. Tularemi insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle, veterineriniz enfekte hamsterlara veya enfekte hamsterlara maruz kalanlara ötenazi yapılmasını önerebilir.

Belirtiler

  • Donuk görünüm veya depresyon
  • İştah kaybı (anoreksiya)
  • Sert tüylü post

Nedenler

Bu hastalık hamsterlarda nadiren görülür. Tularemi, Francisella tularensis bakterisi ile enfekte olan keneler veya akarlardan dolayı meydana gelir.

Tanı

Tanı, genel olarak ölüm sonrası muayene sırasında yapılır. Karaciğerde kan keşfedilir ayrıca karaciğer, dalak ve lenf düğümleri de şişmiş olur. Enfeksiyon ölümcül hale gelmeden önce hamsterın röntgeni çekilirse veteriner hekiminiz ayrıca karaciğerin ve dalağın büyüdüğünü fark edebilir.

Tedavi

Ne yazık ki bu hastalığın bir tedavisi yoktur.

Yaşam ve Yönetim

Tularemi ile enfekte hamsterlerin genel olarak sonucu kötü olsada, etkilenen hamsterın yaşam koşulları iyileştirilebilir. Kafesi temiz tutun ve evcil hayvanınız için taze içme suyu ve yiyecek sağlayın. Ancak bunları yaparken önleminizi almayı unutmayın. Kirlenmiş malzemeleri atarken eldiven giyin ve sonrasında ellerinizi ve kollarınızı güzelce temizleyin.

Önlem

Tularemi enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için genel hayvancılığın geliştirilmesi ve uygun sanitasyon tekniklerin kullanılması gerekir. Hamsterin kenelere maruz kalmasını, en düşük seviyeye indirmek ve akar istilasını engellemek hastalığın ortaya çıkma olasılığını azaltabilir.

Kaynak: https://www.petmd.com/exotic/conditions/infectious-parasitic/c_ex_hm_tularemia

Görsel Kaynak: https://pixabay.com/photos/hamster-animal-rodent-1000847/

Editör: Ecem Bolat

Ne düşünüyorsunuz?

1 Point
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir