in

EntellektüelEntellektüel Sevgi DoluSevgi Dolu ÇalışkanÇalışkan

Dünya Su Günü

22 Mart Dünya Su Günü Anlam ve Önemi

Dünya Su Günü
Dünya Su Günü

Suyun Önemi

1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart’ta düzenlenen Dünya Su Günü, tatlı suyun önemine odaklanıyor.

Dünya Su Günü, suyu kutluyor ve temiz suya erişimi olmayan 2,2 milyar insanın farkındalığını artırıyor. Bu özel gün küresel su kriziyle mücadele etmek için harekete geçmekle ilgilidir. Dünya Su Günü’nün ana odak noktası, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 6’ya ulaşılmasını desteklemektir:

2030’a kadar herkes için su ve sanitasyon.

Suya Değer Vermek

Günümüzde su, artan nüfus, tarım ve sanayinin artan talepleri ve iklim değişikliğinin kötüleşen etkileri nedeniyle aşırı tehdit altındadır.

Toplumlar su kaynaklarına olan talepleri dengelediği için, pek çok insanın menfaatleri dikkate alınmamaktadır.

Bu yılki Dünya Su Günü teması, suyun insanlar için ne anlama geldiği, gerçek değeri ve bu hayati kaynağı nasıl daha iyi koruyabileceğimiz ile ilgilidir. Suyun değeri, fiyatından çok daha fazlasıdır. Su, halkımız, kültürümüz, sağlığımız, eğitimimiz, ekonomimiz ve doğal çevremizin bütünlüğü için muazzam ve karmaşık bir değere sahiptir. Bu değerlerden herhangi birini görmezden gelirsek, bu sınırlı, yeri doldurulamaz kaynağı yanlış yönetme riskini alırız.

Bu Özel Günün Tarihi

Bu uluslararası günün fikri, Rio de Janeiro’da Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nın yapıldığı 1992 yılına kadar uzanıyor. Aynı yıl, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1993 yılından itibaren her yıl 22 Mart Dünya Su Günü olarak ilan edilen bir kararı kabul etti.

Daha sonra başka kutlamalar ve etkinlikler eklendi. Örneğin, Su Küresinde 2013 Uluslararası İşbirliği Yılı ve mevcut Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma için Su Eylem On Yılı, 2018-2028. Bu gözlemler, su ve sanitasyon önlemlerinin yoksulluğun azaltılması, ekonomik büyüme ve çevresel sürdürülebilirlik için anahtar olduğunu yeniden teyit etmeye hizmet ediyor.

Kaynaklar: 

  1. https://www.worldwaterday.org/
  2. http://www.fao.org/land-water/events/world-water-day-2021/en/
  3. https://en.unesco.org/commemorations/waterday
  4. https://www.waternewseurope.com/theme-of-world-water-day-2021-is-water2me/

Görsel Kaynak: http://www.sudokuanaokulu.com.tr/haber-dnya-su-gn-konulu-drama-152.html

Editör: Berfin Sucu

Ne düşünüyorsunuz?

9 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir