in

Dubin-Johnson Sendromu

Dubin-Johnson Sendromu : Tanımı, Sıklığı, Nedenleri, Kalıtımı ve Hastalığın Diğer İsimleri

Dubin-Johnson Sendromu
Dubin-Johnson Sendromu

Tanım

Dubin-Johnson sendromu sarılık hastalığına benzer olarak, derinin ve göz beyazının sarı renk alması ile karakterize olmuş bir rahatsızlıktır. En yoğun etkilenen bireylerde sarılık, ergenlikte veya erken yetişkinlikte ortaya çıkar. Sarılık, Dubin-Johnson sendromunun tek tipik özelliğidir fakat bazı bireylerde güçsüzlük, halsizlik, hafif karın ağrıları, bulantı veya kusma da görülebilir. Dubin-Johnson sendromu yaşayan çoğu hastanın karaciğerinde belirli birikintiler oluşmasına rağmen bu durum karaciğerin işleyişini bozmaz. Karaciğer tıbbi incelemeyle bakıldığında bu depolanma nedeniyle renginin siyaha döndüğü görülür.

Dubin-Johnson sendromu - karaciğer safra kanalları
Görsel: İntrahepatik safra kanallarının anatomisi. İntrahepatik safra kanalları, karaciğerin içinde safra taşıyan küçük tüplerden oluşan bir ağdır. Kanal adı verilen en küçük kanallar bir araya gelerek sağ hepatik safra kanalını ve karaciğerden safrayı boşaltan sol hepatik safra kanalını oluşturur. Safra, safra kesesinde depolanır ve yiyecekler sindirilirken serbest bırakılır. Kredi: 2015 Ulusal Kanser Enstitüsü için Terese Winslow LLC

Nadiren, Dubin-Johnson sendromuna sahip bireylerde sarılık doğumdan kısa bir süre sonra oluşur. Enfekte olan bebeklerde, oldukça büyük karaciğer oluşumu ve safra olarak adlandırılan sindirim sıvısının üretimi ve salgılanmasında ciddi derecede azalma tipik olarak deneyimlenir. Bu bebekler yaşlandıkça karaciğer problemleri sona erer ve genellikle ileriki hayatlarında herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmazlar.

Sıklık

Dubin-Johnson sendromunun yaygınlığı tam olarak bilinmemektedir. En yaygın olarak İsrail’de yaşayan İran ve Fas Yahudilerinde her 1.300 kişiden biri enfekte şeklinde görülmekte. Buna ek olarak Japonya’da da bir kaç kişide Dubin-Johnson sendromu teşhis edilmiştir. Bu rahatsızlığın diğer topluluklarda daha seyrek görüldüğü saptanmaktadır.

Nedenler

Dubin-Johnson sendromu ABCC2 geninde gerçekleşen değişimler sonucu oluşur. ABCC2 geni, belirli maddelerin vücuttan atılması ve uzaklaştırılmasında görev alan proteinlerin üretilmesini yönetir. Örnek olarak bu protein, bilirubin adı verilen maddeyi karaciğer hücrelerinden safraya iletir. Bilirubin alyuvarların parçalanamsı esnasında üretilir ve turuncu-sarı renge sahiptir.

ABCC2 geni mutasyonları, maddelerin hücre dışına aktif taşınabilmesinde görev alan proteinlerin aktivitesinde düşüklük veya yok olmasıyla sonuçlanabilir. Bu mutasyonlar özellikle bilirubinin safraya taşınmasında görev alırlar. Sonuç olarak bilirubin vücutta birikirek ve hiperbilirubinemi hastalığına sebep olabilir. Bilirubinin vücutta birikimi, Dubin-Johnson sendromu olan bireylerdeki derinin ve göz beyazının sarı renk almasına sebep olur. Enfekte bireylerdeki siyah karaciğer ise ABCC2 geninden üretilen ve taşınması gereken farklı bir proteinin vücutta birikmesinden kaynaklanmakta.

Kalıtım Modeli

Rahatsızlık otozomal çekinik düzende aktarılır, yani hastalığın görülebilmesi için genin her iki kopyasında da mutasyon görülmelidir. Genlerden birinde mutasyon görülen bireyler hastalığı çekinik olarak taşırlar fakat hiçbir fiziksel semptom göstermezler.

Bu Hastalığın Diğer İsimleri

  • Karaciğer – sarılık sendromu
  • Kronik idiyopatik sarılık
  • Renklenmiş karaciğer ile kronik idiyopatik sarılık
  • DJS
  • Dubin-Sprinz sendromu
  • Hiperbilirubinemi II
  • Dubin-Johnson tipi Hiperbilirubinemi
  • Sarılık, kronik idiyopathic

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/condition/dubin-johnson-syndrome/#synonyms 

Görsel Kaynak: https://www.hepatitisc.uw.edu/go/evaluation-staging-monitoring/initial-evaluation-chronic/core-concept/all/1/1/1/quiz

Editör: Züleyha DEMİRCİ

Ne düşünüyorsunuz?

3 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir