in ,

EntellektüelEntellektüel HavalıHavalı ŞaşkınŞaşkın AğlamaklıAğlamaklı Sevgi DoluSevgi Dolu ÇılgıncaÇılgınca ÇalışkanÇalışkan

Calyptraea chinensis Nedir?

Calyptraea chinensis: Tanım, Sınıflandırma, Görseller, Görseller, Benzer Türlerden Ayıran Özellikler, Ekoloji ve Dağılımı

Calyptraea chinensis Nedir?
Calyptraea chinensis Nedir?

Tanım

Çin şapka salyangozu veya Çin şapka kabuğunun ortak adı olan Calyptraea chinensis‘dir. Küçük deniz salyangozu, Calyptraeidae ailesindeki bir deniz gastropoda’sıdır. Mollusca şubesine aittir.

Calyptraea chinensis Sınıflandırma

 • Şube: Mollusca
 • Sınıf: Gastropoda
 • Aile: Calyptraeidae
 • Cins: Calyptraea
 • Tür: Calyptraea chinensis

Calyptraea chinensis Görselleri

Görsel 1: Calyptraea chinensis'in mikroskop görüntüsü.
Görsel 1: Calyptraea chinensis‘in mikroskop görüntüsü.
Görsel 2: Calyptraea chinensis'in mikroskop görüntüsü.
Görsel 2: Calyptraea chinensis‘in mikroskop görüntüsü.

Calyptraea chinensis Taksonomik Özellikleri

Tabanı geniş, basık koni şeklindeki kabuk, tamamıyla son sarımdan oluşur. Protokonk bu sarım üzerinde gömülüdür. Kabuk yüzeyi, büyütme altında görülebilen ince büyütme çizgili ve hafif pürüzlüdür. Septum iç konumlu olup, az veya çok üçgenimsidir. Kabuk sarımsı renkte ya da daha açık renkte olup, apeks bölgesi daha koyudur. Kıyılarımızda rastlanan bireylerin kabuk çapı 17 mm, kabuk yüksekliği 6 mm civarındadır.

Calyptraea chinensis‘i Benzer Türlerden Ayıran Özellikler

Akdeniz’de genusun tek türüdür. Genel görünümü ve kendi özgü özellikleri nedeniyle, diğer türlerle karıştırılma ihtimali yoktur.

Calyptraea chinensis Ekolojisi

Calyptraea chinensis‘in 100 m derinliklere kadar dağılım gösterdiği bildirilmiş olmasına karşın kıyılarımızda yapılan araştırmalarda daha sığ derinliklere kadar saptanmıştır. Çoğunlukla, çamurlu ve kumlu zeminlerde rastlanır.

Calyptraea chinensis Dağılımı

 • Akdeniz
 • Ege Denizi
 • Marmara Denizi
 • Karadeniz

Kaynaklar:

 1. Huber, M. (2010). Compendium of bivalves. A full-color guide to 3,300 of the world’s marine bivalves. A status on Bivalvia after 250 years of research. Hackenheim: ConchBooks. 901 pp., 1 CD-ROM.
 2.  Locard, A. (1891). Les coquilles marines des côtes de France. Annales de la Société Linnéenne de Lyon. 37: 1-385 [Published 31 October 1891; also published by Baillière as a book in 1892].available online at https://www.biodiversitylibrary.org/page/54577547
  page(s): 285
 3. Gofas, S.; Le Renard, J.; Bouchet, P. (2001). Mollusca. in: Costello, M.J. et al. (eds), European Register of Marine Species: a check-list of the marine species in Europe and a bibliography of guides to their identification. Patrimoines Naturels. 50: 180-213.
 4. Poli, J. X. (1795). Testacea utriusque siciliae eorumque historia et anatome tabulis aeneis illustrata. Parma, Regio Typographeio. Vol. 2, pp. i-xlix, [1-2], 75-264, pls 19-39.available online at https://www.biodiversitylibrary.org/page/44019644
 5. Zamouri-Langar, N.; Chouba, L.; Ajjabi Chebil, L.; Mrabet, R.; El Abed, A. (2011). Les coquillages bivalves des côtes tunisiennes. Institut National des Sciences et Technologies de la Mer: Salammbô. ISBN 978-9938-9512-0-2. 128 pp.

Görsel Kaynak: https://www.nmr-pics.nl/Calyptraeidae/album/slides/Calyptraea%20chinensis%20(3).html

Editör: Berfin Sucu

Ne düşünüyorsunuz?

5 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir