in

Safra Kesesi Kanseri Nedir?

Safra Kesesi Kanseri Hakkında Bilgiler

Safra Kesesi Kanseri Nedir?
Safra Kesesi Kanseri Nedir?

Tanım

Kolanjiyokarsinom olarakta tanımlanan safra kesesi kanseri, safra kesesinde işleyiş gösteren hücrelerin anormal morfoloji kazandıklarında ve bunu tümör haline getirip büyümeye devam ettikleri zaman ortaya çıkmaktadır. Tümörün morfolojik tipi etkilenen hücrelere tarafından belirlenmektedir.

Kötü huylu prognoza sahip malign kanser yapıcı hücre tümörleri, kan sirkülasyonu ya da lenf damarlarını kullanarak oluştuğu bölgeden başka bir bölgeye yayılma özellikleri vardır. Yeni bir bölgeye yayılan kötü huylu kanser yapıcı hücreler tümörojeniziteyi tetikler. Oluşan yeni tümörler sekonder kanser ya da metastatik kanserler olarak da bilinmektedir.

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi karın bölgesinin hemen sağ tarafında yer alan küçük ve armuta benzeyen bir organdır. Sindirim sisteminin bir parçası olmakla beraber karaciğerin altındadır. Karaciğer organı tarafından yapılan safrayı depolamaktadır. Safra besinlerin sindirimi sırasında besinler safra kanallarından ince bağırsağa geçer. Ayrıca yağların parçalanmasını da yardımcı olmaktadır.

Safra Kesesi Kanseri’nin Tipleri Nelerdir?

En yaygın safra kesesi kanser çeşidi, tüm safra kesesinin içini kaplayan ve epitel hücrelerinde mukus salgılayan adenokarsinomdur. Adenokarsinomlar safra kesesi kanser türlerinin %85’ini oluşturmaktadırlar. Kalan diğer safra kesesi kanser tipleri şunlardır:

 • Skuamöz Hücreli Karsinom: Skuamöz hücrelerden (deri benzeri hücreler) oluşur.
 • Sarkoma: Bağ dokusundan (vücudun tüm organlarını ve yapılarını destekleyen ve birbirine bağlayan elemanlar)
 • Lenfoma: Lenf dokusundan (vücudu koruyan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır) oluşur.

Safra Kesesi Kanseri Ne Kadar Yaygınlık Göstermektedir?

Safra kesesi kanseri nadiren meydana gelen bir kanser türüdür. Her yıl yaklaşık 891 Avustralyalı’ya safra kesesi ya da safra kanalı kanser teşhisi konmaktadır. Dünya genelinde ise her 100.000 kişiden 3’ü safra kesesi kanserine yakalanmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre ve 65 yaşındakilere göre teşhis edilmesi daha olası bir durumdur.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Safra kesesi kanserinin ya da safra kanalı kanserinin neden henüz tam olarak anlaşılmış değildir fakat risk faktörleri taşımaktadır. Safra kesesi kanserine ait bazı risk faktörleri:

 • safra kesesi taşı ya da inflamasyonunu barındırmak,
 • ailede safra kesesi kanseri öyküsü barındırmak,
 • safra kesesi polipleri, koledokal kistler ve kalsifiye safra kesesi gibi diğer safra kesesi ve kanalları anormal durum ve koşulları risk faktörleri olarak gösterilmektedir.

Semptomlar Nelerdir?

Safra kesesi kanserinin tanısı zordur çünkü erken evrelerde hastalık semptom göstermez fakat ilerleyen evrelerde safra kesesi ve safra kanalları kanserine ait belirtiler şunlardır:

 • Genellikle sağ üst tarafta bir karın ağrısı,
 • Bulantı ya da kusma,
 • Cildin ve gözlerin sararması, koyu renkli idrar, soluk bağırsak hareketleri ve şiddetli kaşıntı,
 • Halsizlik ve yorgunluk,
 • Karın bölgesinde oluşan bir yumru,
 • Anlamsız kilo kayıpları,
 • Ateş.

Safra kesesi taşları bazen safra kesesi kanserine neden olmaktadır fakat safra kesesi taşları her zaman safra kesesi kanseri ile ilişkilendirilmez çünkü safra kesesi ameliyatı olan çoğu kişide safra kesesi ya da safra kanalları kanseri yoktur. Safra kesesi ya da kanalları kanserine safradan bazen 1 cm’den bile büyük polipler ya da kalsifiye bir safra kesesi tespit edildiği zaman teşhis edilmektedir.

Safra Kesesi Kanseri’nin Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Yukarıdaki risk faktörlerinden veya belirtilerden dolayı bir doktora gittiğinizde ve doktorunuz safra kesesi kanseri olduğunuzu düşündüyse fiziksel muayene ve bazı testler yapacaktır. Yapılan testler sonucu safra kesesi olduğunuza dair bulgular elde edildiyse Doktorunuz safra kesesi kanseri olabileceğinizi düşünüyorsa, fizik muayene yapacak ve bazı testler yapacaklardır. Sonuçlar safra kesesi kanseri olabileceğinizi gösteriyorsa, aşağıdakileri içerebilecek daha fazla test yapacak bir uzmana yönlendirileceksiniz:

 • Kan Testleri: Karaciğer fonksiyon testleri, tam kan sayımı ve kanser hücreleri tarafından üretilen kimyasalları ölçmek için tümör belirteçleri kullanılmaktadır.
 • Ultrason Taraması: Vücudunuz iç kısmını görüntüleyebilmek için ses dalgaları kullanılmaktadır.
 • BT (Bilgisayarlı Tomografi) veya MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) Taramaları: Vücudunuzun iç kısımlarını görüntüleyebilmek adına özel, ağrısız makineler kullanılmaktadır.
 • Tanısal Laparoskopi: Uç kısmında kamera bulunan ince bir tüp (laparoskop) karın içine sedasyon altına sokulur, böylece doktorunuz vücudunuzun iç kısmınızı görebilir.
 • Kolanjiyografi: Herhangi bir sıkışma ya da tıkanma durumunda safra kanalının röntgeni ve safra kesesini çıkarmak için ameliyatın planlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Biyopsi: Işık mikroskobunda safra kesesi kanserinin olup olmadığını anlamak için safradan bir parça ya da bir miktar doku alınmaktadır.

Kaynak: https://www.cancervic.org.au/cancer-information/types-of-cancer/gall_bladder_cancer/gall-bladder-cancer-overview.html

Görsel Kaynak: https://www.integratedhealthclinic.com/cancer-care/conditions-treated-cancer/

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

3 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir