in

Bilirubin Kan Testi Nedir?

Bilirubin Kan Testi: Tanım, Yapılma Amacı, İhtiyaç Duyulma Sebebi ve Daha Fazlası…

Tanım

Bilirubin kan testi kanınızdaki bilirubin seviyesini ölçer. Bilirubin, vücudun kırmızı kan hücresi yıkımı esnasında ürettiği sarımsı bir maddedir. Bilirubin, yemekleri sindirmenize yarayan ve karaciğerde bulunan safra sıvısının içerisinde mevcuttur. Eğer karaciğeriniz sağlıklıysa bilirubin vücuttan sağlıklı bir biçimde atılır. Eğer karaciğeriniz hasar görmüşse bilirubin karaciğerden sızarak kana karışır. Kan dolaşımındaki bilirubin seviyesi çok yükselirse sarılık olarak bilinen, cildin ve gözlerin sarı renk aldığı bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Sarılık belirtileri, bilirubin kan testi ile birlikte doktorunuza herhangi bir karaciğer rahatsızlığınızın olup olmadığı konusunda bilgi verir.

Bu Test Ne İçin Yapılır?

Bilirubin kan testi karaciğerin sağlığı hakkında bilgi edinmek amacıyla yapılır. Çoğu bebek sarılık geçirir çünkü karaciğerleri yeterli seviyede bilirubinden kurtulabilecek kadar olgunlaşmamıştır. Yenidoğan sarılığı genellikle zararsızdır ve birkaç hafta içerisinde geçer. Fakat bazı durumlarda yüksek bilirubin seviyesi beyin hasarına yol açabilir ve bu sebeple yenidoğanlar önlem için teste tabi tutulur.

Neden Bilirubin Kan Testine İhtiyaç Duyulur?

Doktorunuz aşağıdaki sebeplerden dolayı bilirubin kan testi yaptırmanızı isteyebilir:

  • Eğer sarılık, koyu idrar ya da karın ağrısı gibi belirtileriniz varsa. Bu semptomlar hepatit , siroz veya diğer karaciğer rahatsızlıklarının varlığına işaret ediyor olabilir.
  • Karaciğerden safra taşınmasında rol oynayan yapılarda bir blokaj olup olmadığına bakılması gerekiyorsa.
  • Varolan bir karaciğer rahatsızlığının durumunun izlenmesi amacıyla.
  • Kırmızı kan hücresi üretimi ile ilgili rahatsızlıkların doğru tanısını koyabilmek amacıyla. Kan dolaşımında yüksek seviyede seyreden bilirubin, safra kesesi rahatsızlığı ya da hemolitik anemi belirtisi olabilir.

Test Esnasında Neler Olur?

Sizinle ilgilenen sağlık çalışanı küçük bir iğne yardımıyla kolunuzdaki bir damardan kan örneği alır. İğne kolunuza yerleştirildikten sonra küçük miktarda kan örneği test tüpü içerisine aktarılır. İğnenin girip çıkması esnasında ufak bir batma hissi yaşayabilirsiniz. Bu durum 5 dakikadan kısa süre içerisinde geçer.

Test Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bilirubin kan testi öncesi özel bir hazırlık yapmanız beklenmez. Doktorunuz başka kan testleri isteyebilir ve bu durumda test öncesi bir şey yiyip içmemeniz tavsiye edilir. Eğer uymanız gereken başka özel direktifler varsa doktorunuz bunları size bildirecektir.

Test Herhangi Bir Risk Taşıyor mu?

Kan testi esnasında ufak bir risk durumu söz konusu olabilir. İğnenin girdiği yerde küçük bir sızı ve morarma oluşabilir. Fakat bu semptomlar hızlıca geçer.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Sonuçlar geniş bir aralıkta farklılık gösterebilir fakat yüksek seviyede seyreden bilirubin değeri karaciğerin fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde yerine getiremediği anlamına gelmektedir. Ancak anormal sonuçlar her zaman medikal yardım gerektiren bir durum olduğu anlamını taşımaz. Normalden yüksek seyreden bilirubin seviyeleri belirli ilaçlardan, yiyeceklerden ve ağır egzersizden kaynaklanabilir. Sonuçlarınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Test Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilirubin kan testi karaciğer sağlığının izlenmesi için yapılmaktadır. Doktorunuz karaciğer rahatsızlığı ya da herhangi bir kırmızı kan hücresi bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsa başka testlerde önerebilir. Bu testler arasında kandaki belirli maddeleri ölçen bir grup test olan karaciğer fonksiyon testi ve karaciğer proteinlerini hedef alan testler vardır. Ek olarak doktorunuz ultrason ve analiz için karaciğerden örnek alınmasını sağlayan biyopsi prosedürlerini önerebilir.

Kaynak: https://medlineplus.gov/lab-tests/bilirubin-blood-test/

Görsel Kaynak: https://www.haberso.com/haber/5641614/bilirubin-nedir-deger-araligi-nedir-yuksekligi-dusuklugu-neyi-ifade-eder

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

3 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir