in

Max Born Kimdir?

Max Born; Erken Yaşam ve Eğitim, Katkıları ve Başarıları, Sonraki Yaşam ve Ölüm

Max Born
Max Born

Tanım

Görsel: Max Born (1882-1970)

Max Born, kuantum mekaniğinin gelişiminde çok önemli rol oynayan Alman bir fizikçidir. Katı hal fiziği ve optik alanlarındaki teorik çalışmaları da oldukça etkili olarak nitelendirilmiştir.

Born, kuantum teorisinin istatistiksel tercümesi için Walther Bothe ile 1954 yılındaki Nobel Fizik Ödülü’ nü paylaşmıştır.

Erken Yaşam ve Eğitim

11 Aralık 1882’ de Breslau, Alman İmparatorluğu’nda doğmuştur. Babası anatomist ve embriyologdur. İlk eğitimini König-Wilhelm-Gymnasium’da almıştır. Breslau Üniversitesi’ne gitmiş, daha sonra Heidelberg Üniversitesi ve Zurich Üniversitesi’ne gitmiştir. Born, doktora eğitimini 1907 yılında Göttingen Üniversitesi’nde ünlü matematikçi Felix Klein’ın gözetimi altında almıştır.

Katkıları ve Başarıları 

Max Born, fizik ve optik alanlarına muhteşem katkılarda bulunan oldukça başarılı teorik bir fizikçi idi. 1921’de Göttingen Üniversitesi’ne Teorik Fizik Profesörü olarak atanmış ve burada atom ve kuantum fiziği için yetkili bir okul kurmuştur.

Born, bir süreliğine Werner Heisenberg ile birlikte çalışmıştır; Heisenberg, 1925’te ilk kez derinlemesine kuantum teorisini hazırlamak için kullanılabilecek ‘’sayı dizilerini’’ keşfetmiştir. Born, matematikte Heisenberg’ den daha ustaydı ve bu ‘’dizilerin’’ matematikte matrisler olarak yaygın olarak bilindiğini keşfetmiştir. Born ve asistanı, 1926 yıllarında, yeni teorinin tam açıklamasını formüle etmişlerdir.

Belki de Born’un kuantum teorisine en etkili katkısı, dalga fonksiyonunun yalnızca ölçümlerle sonuçlandırılan farklı sonuçların olasılıklarını tahmin etmek için kullanılabileceği fikri olmuştur, daha açık söylemek gerekirse, dalga fonksiyonunun karesi bir olasılık yoğunluğunu sembolize etmesidir. Bu kavram, kuantum teorisinin istatistiksel tercümesi olarak adlandırılmıştır.

Sonraki Yaşam ve Ölüm

Max Born, 1932 Nobel Fizik Ödülünü Heisenberg ile paylaşmadığı için oldukça hayal kırıklığı yaşamıştır. İşleri daha da kötüleştirerek, Adolf Hitler’in yükselişinden sonra, Göttingen’i bir Yahudi olarak terk etmek zorunda kalmıştır. Cambridge’ de üç yıl geçirip, 1953’e kadar kaldığı Edinburg Üniversitesi’nde Doğa Felsefesi Profesörü olmuştur.

Emekliliğinden sonra, Almanya’ya geri dönmüştür. Son olarak 1954’de, kuantum teorisinin istatistiksel tercümesi için Nobel Fizik Ödülü’ ne layık görüldü ve diğer nükleer fizikçi Walther Bothe ile paylaşmıştır.

Born, henüz 87 yaşında iken, 5 Ocak 1970’de Göttingen, Almanya’da ölmüştür.

Kaynak: https://www.famousscientists.org/max-born/

Görsel Kaynak: https://www.thoughtco.com/max-born-biography-born-rule-4177953

Editör: Hazal Kalsın DEMİR

Ne düşünüyorsunuz?

5 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir