in

EntellektüelEntellektüel Sevgi DoluSevgi Dolu ÇalışkanÇalışkan HavalıHavalı ÇılgıncaÇılgınca AğlamaklıAğlamaklı ŞaşkınŞaşkın

GJB3 Geni Nedir?

GJB3 Geni: Normal İşlevi, Genetik Değişiklikler ile Alakalı Sağlık Durumları, Genin Diğer İsimleri

GJB3 geni
GJB3 geni

GJB3 Geni: Ara Bağlantı Proteini Beta 3

Normal İşlevi

Ara bağlantı proteini beta 3 (çoğunlukla konneksin 31 ismiyle tanınır) GJB3 geni tarafından sağlanan direktifler doğrultusunda oluşturulur. Bu protein, hücrelerin yüzey kısımlarında geçit bağlantıları olarak isimlendirilmiş kanallar şekillendiren konneksin proteinleri ailesindendir.

Geçit bağlantıları hücreler arasında besinlerin, iyonların ve de sinyal oluşturan moleküllerin paylaşımını açılıp kapanma hareketleri yaparak düzenler. Bu bağlantılar, komşu iki hücre arasındaki haberleşmenin sağlanmasında büyük önem taşımaktadırlar.

Konneksin 31, vücutta çeşitli yerlerde yayılım gösterir buna cildin en dıştaki katmanı olan epidermis ve iç kulağın yapısı da dahildir. Epidermis tabakasında yer alan hücrelerin büyüyüp olgunlaşmalarında konneksin 31‘in payı vardır. Her ne kadar bu proteinin iç kulaktaki görevi işitme olarak düşünülse de bu durum tam olarak netleştirilmemiştir.

Genetik Değişiklikler ile Alakalı Sağlık Durumları

Progresif Eritrokeratoderma Variabilis

Progresif eritrokeratoderma variabilis hastalığına sahip bireylerde GJB3 geni üzerinde gelişen en az 15 mutasyonun var olduğu saptanmıştır. Bir cilt hastalığı olan EKVP, olağandışı düzeyde kalın haldeki hiperkeratoz bölgeleri olarak isimlendirilmiş cilt ile birlikte eritemli bölgeler olarak da ifade edilen geçici süreliğine kızarık halde gelişen yamalar ile nitelendirilen bir hastalıktır.

Gelişen mutasyonlar, konneksin 31 de yer alan aminoasitte farklılaşmaya sebebiyet verirler. Yapılan araştırmalar bazı GJB3 gen mutasyonları aracılığıyla üretimi gerçekleşen olağandışı proteinin endoplazmik retikulum organeli içerisinde birikmesi sonucunda ER stresi şeklinde isimlendirilmiş zararlı bir işleyişi harekete geçirdiğini ortaya koymaktadır.  ER stresinin epidermis tabakasında yer alan hücrelere zarar vererek vaktinden önce ölümlerine sebebiyet verdiğinden kuşkulanılmaktadır.

GJB3 geni üzerinde gelişen mutasyonların diğerleri, tam anlamıyla çalışamayan kanallar şekillendiren olağandışı protein üretimiyle neticelenir. Bu durum sonucunda da epidermis tabakasındaki hücrelerde vaktinden önce hücre ölümleri gerçekleşebilir. Ayrıca olağandışı oluşan konneksin 31 proteinleri ile diğer konneksin proteinleri birbirlerini etkileyerek geçit bağlantılarının gelişimini ve de fonksiyonunu durdurabilirler. Hücre ölümlerinin ve epidermik hasarın hiperkeratoz ve eritemli bölge oluşumundaki payları net bir şekilde saptanamamıştır.

Sendromik Olmayan İşitme Kaybı

GJB3 Geninin Diğer İsimleri

  • konneksin 31
  • CX31
  • CXB3_İNSAN
  • DFNA2
  • ara bağlantı proteini, beta 3, 31kDa
  • PNHI

Kaynak: https://medlineplus.gov/genetics/gene/gjb3/

Görsel Kaynak: https://www.rcsb.org/3d-view/5KK9

Editör: Hazal Kalsın DEMİR

Ne düşünüyorsunuz?

24 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir