in , ,

Balıklarda Bakteriyel Enfeksiyonlar (Aeromonas) Nedir?

Balıklarda Bakteriyel Enfeksiyonlar (Aeromonas): Tanım, Belirti ve Türler, Nedenler ve Tedavi

Tanım

Birçok bakteri türü, bir balığın birden fazla organını enfekte edebilir. Böyle yaygın bir enfeksiyona Aeromonas salmonicida bakterisi neden olur. Genellikle yetersiz temizlik veya beslenmeden kaynaklanır. Balıkları kaplayan kırmızı ülserler tarafından bu rahatsızlık tanınır.

Koi ve Akvaryum Balığı, çoğu Ilık Su ve Tatlı Su Balığı gibi Aeromonas enfeksiyonlarına en duyarlı evcil hayvan balıklarıdır. Bu durum, ağır vakalarda balıklar için ölümcül olabilir.

Belirtiler ve Türler

Aeromonas bakteriyel enfeksiyonu, balığın vücudundaki birçok sistemi etkileyerek aşağıdaki gibi semptomlara neden olur:

  • Büyümüş gözler (egzoftalmi)
  • Karında sıvı birikmesi (asit)
  • Böbrek damlası (böbrek hasarı)
  • Düzensiz yüzgeçler

Enfekte balıkların çoğunda vücudunda kızarıklık, solungaçlarda, kuyrukta, yüzgeçlerde, vücut duvarında ve hayvanın iç organlarında hemorajik noktalar bulunurken, diğerlerinde deri ve solungaç ülserleri görülür.

Nedenler

Aeromonas salmonicida bakterileri enfeksiyona neden olmasına rağmen, yaralanmalar, mevsimsel değişiklikler, su sıcaklığındaki ani değişiklikler ve yetersiz temizlik veya beslenme, balıkları bakterilere karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Tedavi

Balığın sahip olduğu Aeromonas bakterisinin türüne bağlı olarak, veteriner enfeksiyonu ortadan kaldırmak için veteriner tarafından ilaç yazacaktır (genellikle antibiyotikler yazılır). Bu ilaç ya balığa enjekte edilebilir ya da balığın suyuna eklenebilir.

Kaynak: https://www.petmd.com/fish/conditions/skin/c_fi_aeromonas

Görsel Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/454933999831017689/

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

4 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir