in ,

Amerikan Pigme Keçisi Nedir?

Amerikan Pigme Keçisi Hakkında Bilgiler

Amerikan Pigme Keçisi Nedir?

Tanım

Afrika Cücesi olarak da bilinen Amerikan Pigme Keçisi, Fransız Kamerun’da Afrika Pigme keçilerinden ıslah edildi.

Boyutları benzer olsa da görünüşleri çok farklı olan Birleşik Krallık Pigme Keçileri ile karıştırılmamalıdır. Çay fincanı kadar değiller ama yine de çok küçükler. Çoğu yaklaşık bir ila iki fit yüksekliğindedir ve ayrıca birkaç fitten fazla uzunluğa sahip değildir.

Amerikan Pigme Keçisi
Görsel 1
Amerikan Pigme Keçisi
Görsel 2

Amerikan Pigme Keçisi Hakkında Gerçekler

  • Bu keçiler hem erkeklere hem de türlerin dişilerine boynuzlanır, bu nedenle bu yöntem kullanılarak cinsiyetlendirilemezler.
  • Bu keçiler orta boy bir köpekbüyüklüğünden çok daha büyük değildir.
  • 12 yıla kadar ömrü olan 5 aylık orta derecede gebelik süresine sahiptirler.
  • Bir çay fincanı ırkından ziyade bir cüce keçi cinsidir.

Bilim İsim

Bu keçilerin bilimsel adı Capra aegagrus hircus‘tur.

Görünüm

Bu keçiler küçük boyutlarını akondroplazi Cüceliğe neden olan gen mutasyonu olan, kısa uzuvları ve daha büyük bir kafası olan normal boyutlu bir gövde ile karakterize eden akondroplaziden alırlar. Üç renk sınıflandırmasında gelirler: Karamel, Agouti, Siyah. Agouti, bilmiyorsanız, her saçın her telde en az iki ayrı pigment bandı olduğu anlamına gelir, ancak daha fazla olabilir. Bu, kürke biraz benekli bir görünüm üretir.

Bu üç ana renk sınıflandırmasında, tanınan yedi renk varyasyonu vardır. Kabul edilen cins standart renklendirmeler kahverengi agouti, gri agouti, siyah agouti, düz siyah, beyaz işaretli siyah, siyah işaretli karamel ve kahverengi işaretli karameldir.

Davranış

Bu keçiler zıplamayı ve tırmanmayı sever. Çok eğlenceli, oldukça sosyaldirler ve arkadaş canlısı ve aynı zamanda meraklı yaratıklar olmalarıyla bilinirler. Bu merak, her şeyi yemeleriyle ünlerini nereden aldıklarıdır. Çok çeşitli bitki ve tahıllar yerken, bir şeyleri ısırmalarının nedeni aslında araştırma teknikleridir. Doğalarını öğrenmek için bir şeyler ısırırlar.

Habitat

Keçiler çok uyarlanabilir yaratıklardır, bu nedenle birçok farklı habitatta ve iklimde kolayca yaşayabilirler. ABD’de genellikle tarım arazilerinde bulunmalarına rağmen, doğal dolaşım alanları kayalık yamaçlar ve çimenli ovalar olma eğilimindedir. Yakındaki bir su kaynağına da sahip olan hem kayalara hem de yenilebilir otlara sahip herhangi bir arazi, keçilerin gelişmesi için idealdir.

Diyet

Birincil diyetleri yeşil otlar ve tahıllardan oluşur, ancak elma ve havuç gibi şeyleri de yerler. Saman, yonca, saman, mısır ve diğer tahıllarla, çeşitli nane ve fenugreek ile iyi iş yaparlar.

Avcılar ve Tehditler

Pigme keçilerin ve özellikle yavru pigme keçilerin risk altında olduğu ana hayvanlar çakallar ve köpeklerdir. Bir yavru keçinin küçük boyutu nedeniyle ve keçinin nerede yaşadığına bağlı olarak, bobcats, yırtıcı kuşlar ve tilkilerin kurbanı olabilir.

Üreme ve Yaşam Döngüsü

Çoğu çiftçi yaklaşık bir yaşına gelene kadar onları yetiştirmese de, bir Amerikan Pigme Keçisi iki aylık kadar erken cinsel olgunluğa ulaşabilir. Bu hayvanların yaklaşık beş ay veya yaklaşık 150 günlük bir gebelik süresi vardır. Diğer birçok türün aksine, Amerikan pigme keçileri yıl boyunca üreyebilir. Bu keçilerin canlı doğum başına bir ila dört yavru keçisi veya “çocukları” vardır. Çocuklar ıslanana kadar, anne onları büyütmek için birkaç hafta harcıyor. Anneler baba yardımı olmadan yavrularına bakarlar. Amerikan Pigme Keçileri 12 yıla kadar bir ömre sahiptir.

Kaynak: https://a-z-animals.com/animals/american-pygmy-goat/

Görsel Kaynak: https://www.petworlds.net/pygmy-goat/

Editör: Meryem Melisa KAR

Ne düşünüyorsunuz?

2 Points
+ Oy - Oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir